Proč se stojku nenaučíte z YouTube?

Áron Kasan

Proč není dobrý nápad se snažit naučit stojku pomocí video návodů? Proč většina lidi, kteří se snaží tuhle dovednost naučit to hned vzdá? A proč Vám takové videa nedokážou nic říct? To vše, stejně jako alternativní pohled na věc, se dozvíte v tomhle článku!

 

Prázdné informace


Pokud bych se chtěl naučit nějakou dovednost, v něčem se zlepšit nebo získat nové znalosti pro můj budoucí rozvoj – vždycky bych se chtěl vzdělávat od těch nejlepších ve svém oboru. Chceš být nejlepší tanečník? Nejlepší kuchař? Nejlepší elektrikář? Platí to všude stejně. Pokud Vám bude diagnozována nějaká vážná nemoc a budete se chtít vyléčit, za kým půjdete? Určitě se shodneme na tom, že není v takovém případě ideální nechávat osud náhodě a radši zvolíme špičkové lékaře v oboru než někoho, kdo právě vystudoval. Nebo si myslíte, že máte všechny informace světa a onu nemoc si vyléčíte s kamarádem googlem na vlastní pěst. Jestliže budete mít motivaci se vyléčit, nasednete do auta a pojedete klidně i přes půl republiky, abyste mohli vaši diagnózu konzultovat s odborníkem v daném odvětví. Pochybuji, že by někdo z vás svěřil svůj život pseudo-návodům/lékařům na internetu.

Teď si představte, že se chcete naučit nějakou dovednost. V něčem se zlepšit. Zkrátka získat nějaké nové vědomosti. Třeba se chci naučit stojku. Není přece nic lehčího než z pohodlí domova napsat na youtube “How to learn a handstand for beginners” místo toho, abych vlezl do toho auta a vydal se na nejbližší workshop, do cirkusových škol, gymnastických tělocvičen nebo lidmi, kteří už si tímhle procesem prošli a mají mi, co předat. Většina lidí ví, co chce, ale nedokážou za to zaplatit cenu, kterou to vyžaduje.


Žijeme v moderní době

Nedávno jsem viděl podcast s Elonem Muskem, kde zmiňoval, že mobilní telefony dělají z každého člověka nadprůměrně inteligentního tvora. Máme všechny informace po ruce a přece to nestačí. Dneska si můžu najít na internetu opravdu cokoliv. Zamyslete se, mají tyhle prázdné informace stejnou váhu jako opravdové uvědomění a chápání celku jako takového?

Zavzpomínejme spolu na dobu, kdy nikdo z nás neměl řidičský průkaz, sedával na sedadle spolujezdce a tak v nějak duchu si představoval, jaké může být doopravdy řídit to auto. To platilo do té doby, než jste poprvé sedli za volant. “Takže takový je to vlastně pocit”, je uvědomění, které jste zažili při své první jízdě.  

Návod na stojku

Co se týče stojky, nebo pohybového umění zvané hand balancing. Na youtube jsem nenašel jediný návod, který by mě provedl procesem učení stojky.

Představte si, že máte tenisovou raketu a učíte se trefovat tenisák. Ještě neumíte raketou švihat a tak, tenisák ani jednou netrefíte. Jak byste totiž mohli, když kolem vás taky žádný není.

Návody vás pouze naučí, jak najít ve stoji na rukou rovnováhu. Problém je, že se ve stojce rovnováhu nesnažíte hledat. Vy si ji totiž sami vytváříte. Rovnováhu ve stojce si vytváříte správnými a postupnými přípravnými cviky, stejně jako když vybíráte cviky, které vám pomůžou získat svalovou hmotu. Tak jako nenaberete 10kg svalů za týden cvičení, tak se taky za týden nenaučíte stojku. Ani za měsíc. Ten proces stejně jako budování svalů trvá.  Některé cviky fungují míň a některé víc. Klíčový bod je pak, když se chcete dostat od zdi do prostoru nebo ze dvou ruk na jednu. Zde většina lidí jejich snažení vzdá. Pokud budete rovnováhu hledat místo vytváření , budete pouze selhávat a padat. Rychlá cesta do frustrace a znechucení do tréninku.

 

Příprava na stojku

Pod slovním spojením “Příprava na stojku” si osobně představuji komplexní systém, zahrnující prehabilitaci kloubů, abych byl rezistentní vůči zranění, dále cviky, které mě naučí vnímat tělo v inverzi (abych dokázal vnímat svoje tělo vzhůru nohama dřív, než se do takového tréninku pustil. Také re-balanční drilly, abych se postupně učil správně balancovat a tak dále..

Teď mi vysvětlete jednu věc. Když jsem zadal do vyhledávače větu: ,,Jak se naučit stojku”, jako první odkaz na mě vyskočilo video od známého českého youtubera Taryho. Ten doporučuje se připravit na stojku přítahy na hrazdě a kliky ve stojce. Pro absolutního lajka to zřejmě bude dávat smysl, zpevníte si přece svaly a pak se vám bude stojka učit lépe.

Jak absurdní, nemyslíte? Vždyť ti nejlepší z oboru nezvládají ani pár přítahů na hrazdě, nebo šplh na  laně. Proč by to taky dělali? Přítah mi nepomůže pochopit princip balancování, nenaučím se zapojovat správné svaly, které potřebuji ve stojce a ani mi to nepomůže pochopit správnou pozici těla. A k tomu kliku, určitě se mnou souhlasíte, pokud řeknu:

Klikovat ve stojce, když neumím stojku, je asi podobné jako shybovat na hrazdě, když se na ni neumím pověsit.

Nechci nikoho odsuzovat, rád bych jen věci uvedl na pravou míru, abyste měli příklad, jak nesmyslné tyhle návody na internetu jsou. Takových návodů jsou stovky, bez výjimky i ty nejsledovanější, které dosahují miliony sledovanosti.

 

Jak se teda naučím stojku?


Tuhle otázku slýchávám často. A čím více ji dostávám, tím víc jsem tím znechucený. Opravdu si myslíte, že dovednost, kterou učím na 4 hodinových seminářích, vám někdo dokáže ve zkratce předat v 5 minutách, jak se návody na internetu tváří?

Teď vám položím jednu otázku já.

Chcete to doopravdy umět?

 

 

V rámci předávání zkušeností a informací pořádám seminář Stojka pro pokročilé 16.2.2018 v pražském Choketopusu. Více informací ZDE.

Pokud jsi z Brna neváhej se rovnou registrovat do našeho programu Stojkařina V, který začíná již 5. února. 2019. Více informací nalezneš ZDE

Moc drahé? Alternativně si můžeš také rozkliknout další návod na youtube. 🙂

Všechno je to jen o prioritách.

Daniel Bílek