Vliv psychiky a vnitřní motivace ve sportu a tréninku

psychika

Sportovci se v dnešní době až příliš upínají na své fyzické kapacity, jejich možné navyšování anebo zlepšení respiračního systému. V neposlední řadě také zlepšení všech energetických systémů s cílem podávat maximálně možný výkon a být tak nejlepší hráč v poli.

Je to ovšem naše hlava, kdo hraje rozhodující faktor a ovlivňuje vše od vyhodnocování krizových situací (např. hokej: zda vystřelit, nebo udělat kličku, BJJ: zda risknout ztrátu pozice a nasadit techniku, nebo čekat a stabilizovat více pozici), až po produkci maximální síly a samotnou hnací touhu vstávat každý den a jít trénovat, zlepšovat se, vyhrávat aj.

Není však nic více typického ve sportu, než být schopný při tréninku podávat ten nejlepší výkon ze všech a sklízet všechnu chválu. Když však přijde zápas a očekává se od hráče, že předvede všechny své těžce vydřené výsledky v zápase, zcela selhává.

Na vině bývá často špatné psychické zdraví, mizerné vypořádávání se se stresem anebo chronicky zvýšený kortizol. Tak či tak, daná situace povede vždycky k podávání nevyrovnaného výkonu bez ohledu na to, zda má sportovec špičkový tým trenérů, dostatek kvalitní stravy nebo nejlepší dostupnou suplementaci.